10 tipp a hosszantartó, tökéletes rúzsozásért!
- mil-smink
- 2016. nov. 20.
- 4 perc olvasás
A hideg idő beköszöntével eljön a mély bogyószínű, elegáns sötétvörös, bordó, barna rúzsok ideje is; azonban a könnyű nyári színekkel ellentében ezeken sokkal jobban meglátszik minden apró hiba, kopás, elkenődés, így sokan inkább elkerülik a vadabb, sötétebb színeket. Pedig egy pár apróság beiktatásával a legtöbb baki elkerülhető. Hogy mik is ezek?
1.) Hidratálj!
Kezdjük az alapoknál. Érdemes a rúzs felvitele előtt legalább 10-15 perccel alaposan aláhidratálni a rúzsnak, hiszen a kicserepesedett ajkakon nagyon kevés rúzs mutat jól, különösen a sötétek hajlamosak látványosan beleülni a redőkbe. Instant gyorssegélynek a pénztárcabarát Carmex-et tudom ajánlani, de egy nemrégiben megjelent krémmániás cikkből szabadon lehet tovább bogarászni ;)
Mielőtt nekifogunk a rúzsozás műveletének érdemes egy fülpálcikával, vagy méginkább egy szöszmentes törlővel leitatni a felesleges ajakápolót. Így tuti megfelelő alapon tudunk majd tovább dolgozni.

2.) Használj ajakceruzát!
Sokan alábecsülik az ajakceruzák szerepét, pedig nagyon sokat tudnak segíteni minden rúzsozásnál - megkönnyítik a rúzs felvitelét, hiszen ceruzával könnyebb megrajzolni az ajak formáját; keményebb, viaszos textúrája meggátolja a száj széleinél a rúzs kifutását (különösen krémesebb textúrája rúzsok esetén életmentő); valamint egész ajakra való felvitel esetén tartósabbá teszi rúzsunkat (ezt is a viaszos textúrának köszönhetjük). Érdemes a kiszemelt rúzs árnyalatához hasonló ceruzát választani, de ha kicsit eltér, az sem olyan nagy baj, hiszen szépen össze fogjuk dolgozni a rúzzsal. A kiszerelést tekintve mindenképpen a klasszikus ceruzát javaslom; noha a hegyezés miatt gyorsabban fogy mégis tovább bírja mint az automata "kitekerős" típusok, mert nem száradnak ki olyan hamar (vagyis kábé soha).
A formát érdemes kipróbálni még ebben a szakaszban; merjünk rajzolgatni akár többféle szájat is magunknak hogy kitapasztaljuk mit kedvelünk a legjobban. Lehet szögletesebb vagy lekerekített ívű, kisebb vagy akár nagyobb mint az ajkak, a lehetőségek tárháza végtelen. Egy a szabály: érezd jól magad benne, tetsszen amit a tükörben látsz!

3.) Szánj időt a rúzs kiválasztására!
Ma már rengeteg márka százféle finishe kapható itthon; amellett hogy kedvünkre válogathatunk, nem lett egyszerűbb megtalálni az igazán jó darabokat. Érdemes időt szánni a keresgélésre, mert egyáltalán nem igaz hogy a drágább darabok tudnak csak jól működni. Ha a hosszantartó hatás a cél, érdemes a félmatt-matt finishek között válogatni, akár a folyékony, akár a klasszikus kiszerelések között, mert bár ezek néha szárítanak is egy kicsit, a legtöbb esetben sokkal tovább bírják mint krémesebb, lágyabb textúrájú társaik.
Azt gondolom érdemes befektetni egy-két kedvenc színbe, mert a MAC, Jeffree Star vagy akár Dior darabok legtöbb esetben tényleg megbízható, jó minőséget képviselnek sok-sok ideig, de a drogériák polcain is lehet olyan Catrice, Maybelline vagy Rimmel darabokra bukkani, amik bírják a gyűrődést. Folyékony, mattra száradó rúzsokból is egyre nagyobb a kínálat itthon, itt akár az Aden, Milani vagy a NYX termékeit tudom jó szívvel ajánlani.
Vásárlás előtt érdemes kipróbálni az adott színt mert teljesen másként mutat az ajkakon mint a kézfejre kenve; a drogiériákban nem nagyon van rá lehetőség, de a NYX vagy a MAC üzletekben az eladók kézséggel lefertőtlenítik a tesztereket, így nem kell tartani a baciktól. Máshogy soha sehol ne próbálgassátok, mert ki tudja előttetek ki hova kente azt az applikátort...

4.) Dolgozz ecsettel!
Egy ajakecsetet érdemes beszerezni; ezek általában szintetikus szőrből készült sűrű szálú, rugalmas szőrű ecsetek, kúp alakúra vágott sörtékkel. Egy ilyen ecset segítségével vékonyabb rétegben vihető fel a rúzs, ugyan kicsit pepecsebb munka mint egyből felkenni a rúzst, de sokkal szebb végeredmény érhető el. A beruházás egyébként simán megéri; a jó darabok lazán lehúznak az emberrel akár 6-8 évet is.
Kezdésként kevesebb rúzst vigyünk fel az ecsetre, elég ha három-négyszer végigsimítjuk a rúzs tetejét. A szájra belülről kifelé vigyük fel a terméket, így nem fogunk kifutni a vonalból. Az ecset lesz a segítségünkre abban is, hogy szépen összedolgozzuk a rúzst a kontúrral, érdemes finom mozdulatokkal, óvatosan haladni, így biztosan megtaláljuk majd a megfelelő mozdulatokat. Befejezésként óvatosan dörzsöljük össze a két ajkat, így biztosan jól eldolgozódik az éles határvonal.

5.) Zsebkendő-trükk
A vékonyabb rétegnek például az is az előnye, hogy lehet építeni; szebb összhatás és tartósabb végeredmény érhető így el. Két réteg felvitele között azonban egy zsebkendő óvatos ajakra nyomkodásával leitatható a felesleges rúzs, így még egyenletesebb lesz a vége. Rúzstól függ persze, de 3 rétegnél többet nem érdemes feltenni, és ezek között is érdemes legalább egyszer bevetni a következő trükköt:
6.) Púderezz!
A zsebkendős leitatás helyett első vagy második körben szedjünk le egy réteget a zsepiből és finoman helyezzük az ajkakra. Egy lazább szőrű kis ecsettel óvatosan ütögessünk púdert a zsebkendőn keresztül az ajkakra; ettől egy bársonyosabb, szaténosabb finish-t kapunk, ami azonban sokkal tartósabb végeredményt kölcsönöz megjelenésünknek. Befejezésként vékonyan vigyünk fel még egy réteg rúzst erre, ami így szuper tartósan fogja bírni a napot/estét. Púderből érdemes transzparentet választani, az Essence-nek van például egy elég pénztárcabarát mattító púdere, az tökéletes választás lehet erre a célra.
7.) Rúzstalan fogak
Ez is egy viszonylag egyszerű trükk, mégis nagyszerű; rúzsozás befejeztével kapjuk be egyik (tiszta!) ujjunkat, és rácuppanva húzzuk ki; ez leszedi a száj belső részéről a felesleges rúzst, megkímélve a kínos 'rúzsos a fogad' megjegyzésektől.
8.) Korrektoroz, ha szükségét érzed!
Ha igazán ráérünk és a maximális tökéletességre törekszünk, bevethetjük a korrektort is. A nagyobb hibák finom letörölgetése (fültisztító pálcika for the win) után egy szintetikus szőrű, lapos de hegyes korrektor ecsettel finoman körberajzolhatjuk a száj szélét, ami így még definiáltabb lesz és tökéletesebb. Egy sűrűbb textúrájú krémes korrektor felvitelével elsimíthatjuk az esetleges egyenletlenségeket (tényleg csak a nagyon minimálisakat, hiszen ha túlzottan belemegyünk a rúzsba, csak elkenjük azt) és eltakarhatjuk az apróbb hibákat. A Catrice camouflage korrektorja például elég jól működik erre a célra.

9.) Tarts magadnál szívószálat!
Apróság, mégis sokat számíthat; ha szívószállal iszunk, nagyobb eséllyel őrizzük meg alkotásunk makulátlanságát. Ezt talán nem kell túlragozni, igaz? :)
10.) Vidd magaddal!
Ha minden kötél szakad, nem árt ha magunknál tartjuk az ecsetet, a rúzst és akár a ceruzát is. A legtöbb manapság kapható rúzsecset kupakkal együtt érkezik így higiénikusan tárolhatjuk a táskánkban, nem kell tartanunk attól hogy esetleg összekoszolódik.
+1.) Mosolyra fel!
A legtökéletesebb rúzs sem ér semmit, ha nincs mögötte mosoly; úgy válasszunk színt és rúzstípust, hogy illeszkedjen hozzánk; szeressük és érezzük jól magunkat benne! Szerencsére mindenféle textúra, finish és szín elérhető, így mindenki megtalálhatja azt, amiben önmaga tud lenni. Nem az a legjobb, ami trendi, hanem az, ami harmonizál a személyiségeddel és a természeteddel; merj tehát kísérletezni bátran, és ne félj szokatlan újdonságokat kipróbálni. A sminkelés izgalmas lehetőséget nyújt arcod megismerésére, nyugodtan variálj hát a színekkel, formákkal és textúrákkal. Kalandra fel! ;)
Comments